U-Banca Transilvania o depășește pe CSO Voluntari în derby-ul etapei

Baschetbaliștii noștri au câștigat un meci de anduranță vineri seara și rămân neînvinși în actuala ediție de campionat. După ce s-au întors dintr-o deplasare lungă efectuată în Turcia, campionii României au primit vizita celor de la CSO Voluntari, în derby-ul etapei, întrucât ilfovenii se aflau pe poziția secundă.

Trupa antrenată de Ainars Bagatskis a arătat că este una dintre cele mai în formă grupări, oferind un joc combinativ în debutul confruntării. Pe de altă parte, am răspuns imediat prin Mihai Măciucă, prezent la finalizare. Totuși, oboseala și-a spus cuvântul, iar CSO Voluntari a încheiat în avantaj sfertul inaugural, scor 15-25.

Feazell și Odomes au susținut ritmul de joc intens al oaspeților, care au mers inclusiv la 12 puncte. Apoi, U-Banca Transilvania a dat semne de revenire. Jucătorii clujeni s-au luptat cu succes la recuperare, au strâns rândurile în apărare, iar Măciucă și Cățe au adus puncte. La rândul său, Bryce Jones a imprimat viteză pe tranziția ofensivă, marcând puncte. Americanul a adus ultimul coș al primei reprize, scor 42-43.

Imediat ce a demarat partea secundă, U-Banca Transilvania a egalat prin Andrija Stipanović, 49-49. Pe finalul sfertului trei am preluat conducerea, în urma unei reușite a lui Patrick Richard de la linia de pedeapsă, 64-63. Clujenii s-au menținut la 7 puncte diferență prin coșurile lui Jones și Stipanović, numai că Voluntariul a izbutit egalarea pe finalul actului decisiv, la scorul de 80-80. U-Banca Transilvania a contabilizat 6 puncte la rând, fără ca adversarii să poată oferi vreo replică. Drept urmare, U-Banca Transilvania s-a impus cu 88-85.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Sincer, nu am făcut un meci prea bun, însă sunt extrem de mândru de felul cum am evoluat în repriza a doua. Este o perioadă complicată din multe puncte de vedere. Ultimele 10-12 zile au fost chiar grele, dar trebuia să ne agățăm de ceva și ne-am agățat de o atitudine extraordinară în repriza a doua. Evident, sunt multe detalii tactice care nu m-au mulțumit, însă în momentul de față e foarte important să ne regăsim foamea de victorii, pe care poate că am pierdut-o puțin cu toții. Trebuie să ne ajutăm unii pe alții să ne găsim motivația, să ne ridicăm împreună. Doar așa vom ieși cu capul sus din perioada următoare, care e grea. Fiecare meci de acum înainte e ca o finală dacă vrem să ne luptăm la primele două locuri. E foarte important să câștigăm meciurile de acasă. Am avut și azi o absență, și anume D.J. Seeley, care e bolnav. Se simte încă destul de rău, dar nu e nimic grav. Karel nu s-a antrenat, are o mică entorsă. Toate aceste lucruri fac parte din viața echipelor și trebuie să depășim orice problemă cu bine.