Înfrângere cu BC FC Argeș Pitești

U-Banca Transilvania a suferit a doua înfrângere din acest sezon. Echipa noastră a pierdut ultimul meci al turneului de la Cluj-Napoca, fiind depășită de BC FC Argeș Pitești. Formația lui Tudor Costescu s-a impus cu 84-73.

Ardelenii au început în forță partida, iar principalul remarcat a fost Donatas Tarolis. La rândul său, Karel Guzman a intrat bine în confruntare și ne-a desprins la 19-10. Drept urmare, studenții au condus după primul sfert cu 27-20. Piteștiul a stat însă aproape în actul secund, unul în care Stipanovic a furnizat puncte pentru U-Banca Transilvania. La pauză conduceam cu 43-42.

În sfertul trei, U-Banca Transilvania s-a menținut la cârma jocului. Cu un joc eficient sub panou, Stipanovic ne-a distanțat la 57-46, moment în care Tudor Costescu a cerut time-out. Piteștiul nu a renunțat la luptă, așa că Jevtovic a marcat pentru 68-65. În cele din urmă, profitând de erorile noastre, adversarii au preluat conducerea. Dragoș Axinte, jucător crescut la academia clubului U-BT, a scuturat plasa de la mare distanță, 69-70. În continuare nu ne-am regăsit, iar Gajovic ne-a pedepsit de la mare distanță. Cu două minute rămase din joc, Piteștiul a mers la 11 puncte, suficient să obțină o victorie.

Donatas Tarolis, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci prost din partea noastră. Chiar dacă ne-au lipsit câțiva jucători, trebuia să luptăm până la sfârșit. Nu am făcut asta și am renunțat la luptă. În sfertul patru am fost egoiști, nu am plimbat mingea suficient de bine.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost o partidă proastă. Am reușit performanța să avem 23 de mingi pierdute. E foarte greu să câștigi în asttfel de condiții. Am lăsat și 14 recuperări ofensive. Cred că nu am avut forța și adâncimea necesare să ducem meciul până la final. Ne-au lipsit foarte mult Justin Edwards și Patrick Richard, însă asta nu este o scuză. Trebuia să gestionăm mai bine și să jucăm mai bine pe final de meci. Justin a încasat ieri o lovitură în genunchi. Nu a simțit multe atunci, era încălzit. Azi dimineață s-a resimțit, de abia mergea. Sperăm să nu fie nimic grav și să vină alături de noi. Trebuie să rămânem concentrați, să ne antrenăm, deși va fi o mică pauză din cauza Paștelui. La final se va trage linie și scopul nostru este să ieșim campioni.